Світлина з інтернету

Як можна забути?

Одним із найбільших виробників антисептику зараз є державне підприємство «Укрспирт».
 
Що вони роблять зараз?
 
Написано на їх сайті, що у них 41 виробничий майданчик, з потужністю 30 млн. декалітрів на рік, тобто виходить трохи більше, ніж 82 тисячі декалітрів на добу.
 
Читаю – зараз, у ці авральні дні, Укрспирт виробляє 26 тисяч декалітрів на добу, тобто працює на 31% від своєї заявленої потужності. Третина потужностей, негусто.
 
А спочатку дізнаємося, хто ж отримувач?
 
Рапортують, що уклали за період з 23 по 26 березня 106 договорів з українськими юридичними особами та ФОПами про продаж спирту для заходів дезінфекції на підприємствах в умовах карантину.
 
Стоп-стоп. Які ФОПи? А лікарні, дома престарілих, дитбудинки? Чи не їм зараз потрібно поставляти у першу чергу антисептики?
20 березня замміністра Ляшко визнав дефіцит антисептиків у лікарнях, і сказав, що на ці потреби буде змінено рецептуру, щоб виробники могли використовувати етиловий спирт.
 
Отже, слід очкувати, що спирт піде виробникам антисептиків, а не ФОПам «для заходів дезінфекції на підприємствах в умовах карантину»? Я ж правильно мислю?
 
Що відбувається?
 
Але це ще не все.
 
Дивлюся коментарі начальства: «Підприємство продає спирт за звичайною, сталою ціною, яка була і місяць. Йдеться про 184 грн. за літр», — підкреслив в.о. голови ДП «Укрспирт» Сергій Блескун.
 
Це, на хвилиночку, в ДЕСЯТЬ РАЗІВ більше за собівартість спирту, якщо виходити із попередніх заяв самого Блискуна. Це не його вина – просто наша влада у перший хвилі антиепідемічних заходів чомусь забула зняти або хоча б знизити акциз на спирт.
 
Хто не знає, акциз зазвичай встановлюється на високорентабельні та монопольні товари і в теорії вилучає частину надприбутків які отримуються від продажу подібної продукції.
 
Питання – яке зараз, к бісу, вилучення надприбутків? Зараз потрібні дешеві і доступні антисептики, а не дорогущий державний монопольний спирт як засіб для наповнення бюджету.
 
Як можна було про таке забути? Про відстрочку в поданні електронних декларацій вони не забули – це потужний захід у боротьбі з к-вірусом! А от про те, чим знезаражувати поверхні, які є одним із головних шляхів передачі вірусу – вони не згадали.
 
***
Що стосується ДП Укрспирту, то треба:
 
1. Звільнити його від акцизів та інших податків.
 
2. Продукцію в першу чергу спрямовувати виключно на потреби забезпечення стратегічних об’єктів на кшталт лікарень – буквально, щоб вони ним підлоги промивали щогодини у медзакладах, протирали салони «швидких» тощо.
 
3. Запровадити систему громадського контролю над обсягами виробленого спирту – дані лічильників продукції виводити в інтернет, аналогічно встановити і вивести в мережу сигнал з веб-камер, підписати меморандум з найбільш авторитетними ГО для регулярних інспекцій виробництва.
 
Нагадаю, собівартість українського спирту зараз 19 грн. за літр, по суті, він має бути трохи дорожчий за мінералку.
 
Назад до архіву Версія для друку