Світлина з інтернету

В стилі Єрмака

Від 2014 року не проводилися саміти ЄС-РФ. Не проводилися й не ініціювалися. І раптом у червні 2021 року Німеччина й Франція почали наполягати на такому поглибленні стосунків з Кремлем. Пізніше до такої ідеї приєднався ще канцлер Австрії, але офіційні ініціатори все ж дві країни, які дотепер були нашими базовими партнерами та членами Нормандської Четвірки. Що помінялося й чому саме зараз наші партнери за короткий час так жорстко поміняли свою позицію?

А сталося не так уже й багато подій. Зеленський зустрівся з Макроном та мав тоді ж онлайн спілкування з Ангелою Меркель. З приводу тих переговорів інформації було дуже мало. Макрон відмовився від спільного брифінгу із Зеленським та не став по суті коментувати суть і тональність розмови. Як виглядав після переговорів Зеленський, ми всі бачили - він був у цілковитому неадекваті. Але встиг таки зробити провокаційну заяву про підтримку Францією надання Україні ПДЧ, хоча Париж останнім часом перестав толерувати українські прагнення.

Після цього прозвучало обурення Єлисейського палацу. Меркель також наслухалася образливих фраз від Зеленського, Кулеби та Данілова. Цим інфантильним особам вічно хтось щось винен. Але переходити межі дипломатичного етикету нікому не дозволено.

Я далекий від того, щоб стверджувати, що Меркель та Макрон зробили такі скандальні заяви щодо відновлення діалогу з Москвою в знак помсти за хамство Зеленського та його бездарної команди. Ні. Серйозні країни так не поступають. Але зацікавлення у відновленні відносин із РФ у двох столицях декларували постійно.

От тільки були стримуючі чинники. Це зобов'язання перед Україною та міжнародними правовими нормами, про які їм постійно у ввічливій, але наполегливій формі нагадував Порошенко.

Зараз напередодні Саміту ЄС Париж і Берлін дуже чітко продемонстрували і Києву, й Москві, що зобов'язань за собою більше не бачать. І це найгірший підсумок.

Очевидно, що Меркель та Макрон навряд чи очікували схвалення та реального проведення саміту ЄС-РФ. Було зрозуміло, що противники заблокують цю ідею, як і сталося. А заради чого був потрібний цей скандал на старті дводенного важливого засідання лідерів Євросоюзу? Думаю, що саме для такої чіткої акцентації нової реальності стосовно України. І це ще гірше.

А найгірше те, що владна верхівка України так відверто провокує то США, то лідерів Євросоюзу не від тупості. Доки щось подібне заявляли Зеленський та Данілов, які інтелектом ніколи не славилися, ще можна було списати на недосвідченість і недоумкуватість. Але підключення до провокування на негативну реакцію Кулеби вже свідчить про організовану акцію в стилі Єрмака.

Кулеба не є ні видатним, ні досвідченим дипломатом, але він не дурень. І протокол та дипломатичні правила знає. При чинному канцлері Німеччини робити заяву, що з цього уряду вже й так у нас толку не буде, тому почекаємо на наступний, кращий - це дуже брудна провокація напруженості й відторгнення.

Отже, в Зеленського роблять усе можливе, щоб Україна залишилася сам на сам із Москвою. І тоді він зможе скільки завгодно заглядати в свинячі зіниці путлєра.

Тарас Чорновіл

Назад до архіву Версія для друку