Світлина з інтернету

Це вже не медицина

Статистика захворювань і смертності в італійській Ломбардії, що перебуває в епіцентрі спалаху епідемії, за останні дні хоч і не дуже певно, але демонструє позитивну тенденцію. Трапляються короткочасні рецидиви, але схоже на те, що пік подолано. Ще 25 березня губернатор Ломбардії визначив тенденцію так: "Це не гора, це скоріше пагорб. Стрімкого спуску не буде". 
 
Але там уже цілком тверезо й переконано говорять саме про спад захворюваності й смертності. Дискутують про можливі темпи спаду та перспективи пом'якшення осіннього рецидиву. Статистики з інших регіонів Італії не бачив, але ніби й там усе вже стає менш критичним.
 
Після Китаю, де локалізація захворювання проводилася в умовах тоталітарної (і водночас економічно розвинутої й технологічної) країни із зовсім іншими мобілізаційними й поліцейськими можливостями, це хороший приклад. Бо маємо перспективу зниження захворюваності й вирівнювання ситуації в нетоталітарній і навіть досить анархічній країні. 
 
Паралельно Німеччина й Польща утримали поширення епідемії під контролем без значних карантинних обмежень і економічних втрат. Можна сподіватися, що Франція уже виходить на перелом ситуації. Поки найкритичніші обставини в Іспанії, яка ще не підійшла до піку, але це теж може бути питанням найближчих тижнів. 
 
Складно все в США. Але це лише фактор головного доволі анархічного мегаполісу - Нью Йорка. Найперше завдяки кільком районам міста із неблагополучною ситуацією та низьким рівнем законослухняності. Я б за Америку й американців не надто переживав. Вони швидко виберуться з біди й з мінімальними втратами. Думаю, що в квітні вони також свій пік уже проминуть. А далі у них позитивні тенденції будуть розвивати й закріплювати дуже швидко.
 
Можу припустити, що епіцентр мав би зміститися зараз до РФії. Це лише моє припущення. Там дуже активно приховували масштаби епідемії в провінції, особливо на Далекому Сході. А коли рвонуло в Москві, замовчувати вже було неможливо. Там у основних мегаполісах на початок літа поступово почнуть локалізувати спалах, але осіннього рецидиву їм точно не минути. А от у провінції... 
 
Думаю, що статистики захворюваності й смертності звідтіль ми ніколи не взнаємо. Але РФ має всі перспективи за справжніми показниками стрімко вийти на перші місця. Кірілл Гундяєв у цьому також підсобить. Але, ще раз повторюся, ми будемо чути лише більш-менш реальні дані з Москви й Петербурга і +10% від фактичного стану на всю решта територію.
 
Головна інтрига Московії - то захворіла, чи ні "первая мумия страны". Купа повідомлень про якусь його самоізоляцію, демонстративні відвідини лікарні з хворими на Ковід тощо вселяють надію, що й у пеклі може бути свято. Але цю істоту вже стільки разів хоронили, а воно, як Кощій Безсмертний, відлежалося в домашній реанімації й далі несло світові зло. Тому поки зарання втішатися не будемо, але невеличка надія усе ж є. А якщо виявиться, що китайський сувенір Пуйлу привіз наш Медведчук зі своєю делегацією, то я запропоную їх за цей подвиг навіть нагородити. Хоча за часом уже не зовсім грає. Та й наш кум-перевертень зі своїм невідомим солдатом Рабіновичем поки ознак хвороби не виявляє.
 
Загалом, усі апокаліптичні прогнози щодо пандемії виглядають дуже перебільшеними. Забере ще багато життів, але навряд чи вийде на сумні рекорди попередніх спалахів вірусних захворювань навіть за минулі десятиліття. Здається, світ поступово починає наближатися до виходу з цього чорного тунелю. І світло попереду - це вже явно не вогні зустрічного поїзда, а хороша перспектива.
 
Але при всіх цих обнадійливих речах залишається одне питання: що і як буде відбуватися в Україні? І з усіма моїми аналітичними можливостями нічого певного тут сказати не вдасться. Ми увійшли в активну стадію поширення в досить хороший час - на межі теплого сезону з перспективою скорочення розповсюдження в природний спосіб. Це плюс. Достатня схильність до чистоти й дотримання елементарних норм гігієни та відсутність ряду небезпечних традицій (сира їжа, їда руками тощо) також пом'якшують загрозу. Це добре.
 
Але поки маємо проблему в тому, що влада на стороні коронавірусу, а не людей. Я вже писав про злочинну діяльність та саботаж Іллі Ємця і дику вакханалію з безконтрольними поверненнями понад 100 тисяч людей, яку роздмухав і спровокував Зеленський. Плюс типово совкова практика приховувати масштаби лиха. 
 
Про один випадок я уже писав. Зараз маємо узагалі апофеоз. Навіть з депутатським посвідченням і явними ознаками хвороби у далеко не легкій стадії Анна Скороход не змогла добитися в жодному закладі повноцінного тестування. Виявили коронавірус у неї лише в приватній клініці за 4100 гривень! Усі згадані чинники й явна політика спрямована на те, щоб приховати масштаби, не побачити їх і не витрачати ресурс на вже наявних хворих може призвести на першому етапі до російського сценарію, коли в якусь мить станеться скачкоподібне зростання. Але це вже не медицина. Це дуже брудна й безвідповідальна політика. Тут маємо надію лише на два чинники:
 
- наближається спекотне літо, коли захворюваність природнім способом піде на спад;
 
- більшість країн на час нашого піку вже вийдуть зі своїх найгірших проблем і почнуть масово допомагати менш успішним, як це нині робить Китай.
 
Тож і в нас, попри всі зусилля укрсучвлади, все минеться в ненайкатастрофічніший спосіб. Усе буде добре.
 
***
Спілкувався з Польщею. Там після "демонстрації на кордоні" (тисячі людей, які після провокаційної заяви одного нєдоросля ринулися в Україну й, імовірно, масово поширювали між собою хворобу) усі ніяк не можуть прийти до тями від побаченого. Перше, що запитують: як же люди можуть так легковажити своїм життям і здоров'ям? Про дії укрсучвлади висловлюють лише вияв нерозуміння. Там уже не надто чимось дивуються.
 
А головне - не можуть зрозуміти, чому українці так масово покинули Польщу, не маючи в себе вдома в цей час узагалі жодних перспектив. Сусіди мають формально трохи гіршу епідеміологічну статистику, ніж Україна. Але вона там точна, а наша занижена в десятки разів. У реальних оцінках можна припускати, що рівень захворюваності у нас в рази більший за польський. У Польщі справді різко спала ділова активність, бізнес і виробництва пригальмували. Але це короткотривалий етап. Зараз уже дискутують про відновлення багатьох виробництв.
 
А головне починаються весняні аграрні роботи, які пройдуть за будь-яких умов. Польські фермери й виробники в паніці - де набирати працівників? Українські заробітчани гарантували Польщі дуже хороше економічне зростання в минулі роки. Зараз значна частина якогось біса поперла на перший заклик зеленосяйного, щоб у себе в дома бідкатися, що не мають за що виживати. А в Польщі вже наростає дефіцит робочих рук. Знаю, що ті, хто залишився, без діла не сидять. Поляки дискутують про можливість спрощення дозволів на працю й карт побиту для українців, які перебувають у Польщі по безвізу. Це поки тільки політичні дискусії, а не рішення, але офіційно працевлаштуватися в цій успішній країні ЄС в наступні місяць-два може бути дещо простіше.
 
А щодо тих, які так мчали до кордону після провокативної заяви Зеленського, то може це ті самі, які зуміли дати на минулих виборах нехай і незначну, але все ж перевагу зеленого кандидата? Вони тоді теж бездумно гнали до наших консульств і годинами стояли в чергах, щоб вистрелити в спину своїй країні. Ну, то я вам скажу, що ці люди невиправні. Зрештою, їх навіть і не шкода.
 
Назад до архіву Версія для друку