Світлина з інтернету

Це диверсія

Я знову про ставлення влади до проведення тестів на коронавірус. Для мене це болісне питання, бо трохи вивчав колись і основи епідеміології. Лише кілька нюансів.
 
Сьогодні повідомили про першу смерть від Ковід-19 в армії. Жінку три тижні лікували від звичайного ГРЗ, доки вона не померла. Тестування провели посмертно. Рання діагностика врятувала б жінку, бо пневмонія після Ковід-19 має свої особливості лікування - найперше, це посилена штучна вентиляція легень, позитивний прогноз при застосуванні деяких препаратів. А скільки людей могли отримати від цієї хворої інфікуваня? У нас за добу понад два десятки лікарів захворіли. Здається, серед них нема або меншість тих, які працюють з інфікованими Ковід-19. Більшість заразили недіагностовані. Відсутність масового раннього діагностування призведе до катастрофічного зараження медпрацівників. 
 
Такої точної статистики не бачив, але майже переконаний, що Україна на першому місці за посмертним встановленням наявності коронавірусу. Про Італію не згадуйте, бо там посмертне встановлення - річ унікальна та привід до скандалу. У них інше: всі померлі, якщо в них є цей вірус, вважаються такими, що померли від Ковід-19, навіть, якщо це інфаркт. Але всі ці люди мали встановлений діагноз ще за життя.
 
Позиція влади (озвучив В.Ляшко), що тестувати слід лише осіб з явними симптомами Ковід-19 - це диверсія. Така позиція могла б бути прийнятна при звичайному грипі, де короткий (до 3 днів) інкубаційний період. За 14 днів при коронавірусі людина розносить інфекцію в геометричних прогресіях. Ще одна (хороша) характеристика Ковід-19 при не здійсненні ранньої діагностики також вилазить боком. При цій хворобі надзвичайно високий відсоток людей із безсимптомним або легким перебігом. Вони не є надто інтенсивними розносчиками в частині повітряно-капельного поширення. Але методом "через брудні руки" вони заражають не менше, ніж важкі хворі.
 
Тестування уже явних хворих потрібне для уточнення діагнозу та вибору методик лікування, але на поширення інфекції це вже майже не вплине. А від зовні ніби здорових ми не очікуємо біди, їх не ізолюють, не ведуть спостереження, вони самі часто ігнорують карантинні й гігієнічні вимоги.
 
В Україні, за різними даними, вже наявні до 2 мільйонів тест-систем. Застосовано до 6 тисяч. Це десь 0,3%!!! Скажіть, що це не саботаж. 
 
За словами Ляшка, зараз в Україні спроможні за день проводити 1000 тестів. Звідки ця цифра? Якщо далі зберігати таку ж централізацію, то може й так. Але як первинний засіб діагностики тести можна проводити в значно ширшому колі медзакладів. Ідеться про десятки тисяч потенційних можливостей. Але навіть при такому мізері, в нас на день (знову ж, від Ляшка) роблять до 100 тестів (10% від дико заниженого потенціалу).
 
І зовсім на останок - про економіку. Прем'єр обіцяє в кінці квітня почати відроджувати економіку, запускати виробництво, послаблювати карантин.
 
Нам це потрібно, як повітря. Але на той період у нас буде пік захворюваності. Можливо, лише наближення до піку. Не знаючи, хто навколо вас інфікований, а хто ні, ви маєте почати вільно ходити на роботу, коли ймовірність заразитися буде на порядок вища, ніж тепер. Але це допустимо, якщо на той час буде проведено первинне тестування більшості населення, а для працюючих категорій тотальне й навіть повторне тестування. 
 
А зараз карантинні заходи - це стрільба з потужної гармати по горобцях. Кількох ви зачепите, але абсолютна більшість розлетиться. Зате пострілом ви знищите все навколо себе. Зараз карантином економіку нищать (жертва в цій ситуації допустима), але корисного ефекту вкрай мало.
 
Назад до архіву Версія для друку