Світлина з інтернету

Свій вибір

Щодо бюджету я тут недавно писав довгий аналіз, не буду повторюватися. Зараз зберігається єдина інтрига: 
 
- У Зеленського з Коломойським договорняк, щоб перевести інформаційні стрілки на парламент і дати олігарху все, що він хоче, включно з дефолтом?
 
- У них усе майже добре, лише не поділили тему кредиту від МВФ або дефолту й лише в цій частині пробують переграти один одного, але врешті тупо обманути МВФ?
 
- У владі інтелектуальний параліч, вони взагалі не знають, що робити й Коломойський запросто переграв це збіговисько ідіотів, яке, якщо й додумається до якогось адекватного рішення, то не відважиться йти на відкриту війну з олігархом і його медіа-ресурсом?
 
- Вони щось придумали й сьогодні нанесуть контрудар. Поки прикинулися, ніби змирилися з поразкою. А далі швидко поміняють всі правила гри, все, що треба, ухвалять у спосіб, до якого не придерешся в продажних портновських судах, і розтопчуть олігарха та отримають необхідну допомогу?
 
З усього цього прийнятний лише останній варіант. Хоча в нього віриться якось слабенько. Тим більше, що він теж має свій неприйнятний підваріант, коли ніби й усе зроблять, як хоче МВФ, але в такий незаконний спосіб, щоб навіть абсолютно чесний суд не міг закрити очі на такі дикі порушення законної процедури. Але під такий сценарій сьогодні не знімали б з розгляду банківський закон.
 
А загалом ситуація більш, ніж патова. Винесено й будуть проштовхувати бюджет, в якому, попри всі інші негативи й дикості, передбачено колосальне зростання дефіциту бюджету (схоже, що дефіцит буде значно більшим навіть від передбаченого). Простою мовою: ви свідомо плануєте потратити гроші, яких не зможете заробити. В сімейному бюджеті вихід один - нести все, що маєте, в ломбард. 
 
Але плановані доходи від приватизації уряд фактично обнулив. Проте, для держави є ще три способи розв'язати проблему дефіциту. Можна провести колосальну емісію. Але це можуть собі дозволити США (в більших розмірах) та ЄС (у значно скромніших). Для України - це катастрофа масштабу початку 1990-их. 
 
І можна зробити те, що уряд і записав у законопроекті: позичити недостатні гроші. Позичити на нормальних умовах можна лише в МВФ та ряду міжнародних фінансових структур, які чітко орієнтуються на позицію МВФ. А можна там, де колись шукав Янукович і де зараз радить позичити  той самий одіозний олігарх Коломойський - у Рашистану.
 
Чи може дати гроші МВФ без ухвалення банківського закону? Я собі цього навіть уявити не можу. Чую телячий оптимізм від деяких експертів у стилі: "Ми стільки їм винні, що допустити нашого дефолту вони точно не зможуть, тому повимахуються трохи, але зрештою будуть нас витягувати в будь-який спосіб". 
 
Та ну? Я дуже в цьому сумніваюся. 
 
Найперше, ми за світовими масштабами винні не аж так багато, щоб через нас кардинально відходити від принципів МВФ. По друге, при всевладності олігархату будь-яке вливання не дасть результату, просто втрати МВФ стануть з часом ще більшими. І третє: хто сказав, що дефолт списує борги? Та ні! З такої країни, як наша заберуть усе до останньої копійки. Лише примусово, конфіскуючи майно, виставляючи мегажорсткі вимоги, вводячи санкції. А ще - не дуже переймаючись, чи матимуть за що їсти й виживати громадяни такої країни, чого ніколи не дозволили б собі при цивілізованій угоді. Бо за свій вибір відповідає кожен народ окремо.
 
Назад до архіву Версія для друку