Світлина з інтернету

Чуда не сталося

Ну що ж. Позачергове засідання Ради завершилося. Чуда не сталося, як і чогось несподіваного. З проголосованого є й позитивні, й правильні, але недостатньо професійні рішення. Були й відверті провали або спекулятивні рішення. До останньої категорії відношу голосування за зміни до бюджету. 
 
Перше й головне, що маємо знати про новий закон: там урізали доходи бюджету на 120 мільярдів гривень. Це б мало називатися секвестром бюджету (тобто пропорційне урізання доходів та видатків). Натомість, витратну частину збільшили на 82 мільярди гривень. Уперше в нашій історії дефіцит бюджету сягнув 298,4 мільярда, що втричі більше запланованого й так напруженого в 96,3 мільярди. Я про це вже писав сьогодні раніше, лише без конкретних цифр. 
 
Отже, простою мовою, уряд вирішив витратити на майже 300 мільярдів більше, ніж зможе заробити. А за прогнозами адекватних експертів недобір доходної частини мав би сягнути цього розміру без урахування втрат від епідемії та важких для економіки карантинних обмежень. Лише завдяки бездарності, корумпованості й злодійкуватості зеленої влади. А от втрати від наслідків коронавіруса можуть цю суму щонайменше подвоїти. 
 
Тому зміни до бюджету вже були нереалістичними. Але вони ще й злочинні. Бо не можна включати в бюджет непідтверджені доходи. Уряд планує їх десь, якось, колись і в когось позичити. 
 
Уже бачимо погіршення перспектив з МВФ. Антиколомойський закон навіть не стали розглядати і про перспективи його ухвалення навіть не заїкаються. Це прямий сигнал світу. На жаль, чуда, на яке я висловлював більш, ніж скромний оптимізм у попередніх дописах, не сталося. І вже навіть самі слуги не приховують, що чогось очікувати від МВФ навряд чи варто.
 
На брифінгу після засідання голова профільного комітету не зміг дати адекватної відповіді, звідки планують позичати гроші для покриття дефіциту. Але почав молоти якусь словесну полову про внутрішні запозичення (це він у нинішній ситуації серйозно сказав?!). Далі згадав Світовий Банк та інші міжнародні фінансові організації. 
 
Але вони не фінансують країн, у яких нема угоди й порозуміння з МВФ. Якщо зрив переговорів через Коломойського стане доконаним фактом, то від України відвернуться всі окрім Рашистану. Мене якраз і стурбували слова про якісь інші джерела. Про МВФ навіть мови не було.
 
Що позитивне (умовно, звісно) - це обмеження апетитів корупціонерів з уряду. Вони спершу хотіли витягнути в свій позабюджетний фонд 200, а врешті погодилися на 66 мільярдів. 
 
Це кошти на ті самі видатки, які має фінансувати бюджет, але їх виводять із законного розподілу та контролю Ради й громадянського суспільства та передають у ручне управління урядовців. Згадайте численні повідомлення про цілу чергу старих корупціонерів під МОЗом. Закупівлі за кошти цього фонду будуть проходити без оподаткування та тендерних процедур. Гуляй душа! Так от, поле для розкрадань скоротилося втричі. При нинішній злочинній владі навіть цьому маємо радіти...
 
Серед конкретних статей там є багато мінусів і навіть аморальності (коли оцінюємо, з яких програм фінансування урізали, а кому ще й наростили). Додатковий мільярд на судову систему з їхніми астрономічними зарплатами та ганебними рішеннями - це відвертий плювок усім в обличчя. Замість очікуваного скорочення видатків на силовиків, маємо там деяке зростання. Саме в МВС і СБУ. Це одна з ознак поліцейської держави - на фоні різкого збідніння й урізання для всіх, силовики продовжують нарощувати жирок, щоб стати головною протидією виявам невдоволення людей.
 
Шмигаль хвалився, що нічого не відібрали у військовій сфері. От спасибі... Хоча в самому бюджеті фінансування збройних сил зазнало стагнації, а не планованого попередньо розвитку. Зате соціальні програми для військовослужбовців таки уріжуть. 
 
Також влада хвалиться додатковими коштами для пенсійного фонду. Добре. От тільки ці гроші були передбачені законом і мали бути автоматично надані для індексації пенсій з 1 березня, що уряд виконати просто відмовився. Зараз усе ж із запізненням, але передбачили. Питання, чи буде звідки їх узяти?
 
Додаткові 19 мільярдів на Мінсоцполітики для підтримки найбідніших - рішення приємне, але неоднозначне. Змінами бюджету урізають ряд конкретних соціальних виплат, а субсидії узагалі рубають на критичний обсяг.
 
Зате гроші запланували на ряд програм, які за принципами гуманізму правильні, але не розписані чітко в законодавстві. А це пряма дорога до корупції у відомстві, яке очолила людина з неоднозначною біографією. 
 
Ріжуть конкретні освітні й культурні статті, де й так був мінімум. а тепер уже поза критичною межею. Зате уряд вихваляється збереженням коштів на капітальне будівництво, зокрема на дороги. Це дуже правильна політика, але зараз??? І в країні, де дорожнє будівництво залишається дуже корумпованою галуззю? А історія з виділенням коштів на будівництво аеропорту в Ізмаїлі - це вже явний кримінальний лобізм. Виникало питання з доцільністю цього сумнівного проекту навіть у докризові часи, а зараз - це чиясь персональна кормушка.
 
Що ганебно - це, попри загальні якісь не надто великі додаткові фінанси (15,8 мільярдів) для медицини на доволі неконкретизовані цілі, чітка вимога Порошенка виділити 1,5 мільярда на страхування медиків на випадок ураження вірусом і навіть смерті була проігнорована. А це потужний мотиваційний чинник для медиків, яких у строю залишається все менше.
 
Добавлю скорочений перегляд деяких інших статей, на яких вирішили зекономити:
 
субсидії на оплату газу - мінус 8,2 млрд. грн;
 
різні види соціальної допомоги - мінус 1,3 млрд. грн.;
 
Облаштування депортованих кримчан - мінус 20 млн. грн.;
 
Компенсація частини витрат на здійснення заходів з реалізації державних програм соціального захисту населення - мінус 140 млн. (було передбачено 150 млн.грн.!);
 
держфонд регіонального розвитку - мінус 2,6 млрд. грн.;
 
пільгові іпотечні кредити ВПО – мінус 485 млн. грн.;
 
заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю – мінус 337 млн. грн.;
 
Фонд енергоефективності – мінус 1,6 млрд. грн.;
 
Природоохоронні заходи – мінус 433,8 млн. грн.
 
Під шумок також скасували конкурси при вступі на державну службу!!!
 
Це вже навіть не "заслонить занавески и раскачивать вагоны". Це, якщо не залагодять проблему з МВФ, уже буде "поїзд під укіс".
 
Назад до архіву Версія для друку