Версія для друку
Світлина з інтернету

Барани на святкуванні

Це жахливо, але ВОНО явно покликане позбавити Україну всіх наших друзів і союзників у світі та залишити сам на сам з Москвою. Уже встиг тричі жорстко образити Меркель та принизити роль Німеччини. Те, що воно натворило ще до американських виборів проти Джо Байдена, можна описувати навіть не в підручниках політології, а в трактатах із психіатрії. Зараз, після телефонної розмови й розуміння, що доки в нас рашистська агресія, США на нього санкції накладати не стане, воно знову почало хамити в бік Штатів. Найвідданіший наш союзник Литва ще осмислює, як реагувати на удар у спину, коли зелена влада, закупивши електроенергію з АЕС у Білорусі поряд з кордонами Литви, фактично дала старт запуску цьому ворожому проекту. Литовське керівництво спеціально просило Зеленського не допустити цих закупівель.

Зараз прийшла черга Польщі. Воно запросили на урочистості у Варшаві з нагоди ювілейних урочистостей до 230-річчя ухвалення видатного для Польщі документа Конституції 3 травня. Ця Конституція, зберігаючи монархічний устрій і навіть роблячи його спадковим, а не виборним, перетворювала Польщу на модерну й прогресивну конституційну монархію з чітким розподілом влад, демократичними інститутами правління тощо. Польща мала стати ефективною й сильною державою, оскільки скасовувалося магнатське право вето одним голосом, вводилася унітарність країни, знищувалася безмежна вольниця магнатів-конфедератів, які натворили неймовірного лиха на наших землях своєю дикістю, свавіллям і жорстокістю.

Ця Конституція прямо стосувалася України - Правобережжя входило до Речі Посполитої. Але проти Конституції виступали не лише магнати (такі собі рудименти феодалізму), але й країни-сусіди, які не хотіли бачити Польщу сильною державою. Найперше Московія на чолі з імператрицею-хвойдою Єкатєрінай ІІ. Вона викликала до Петербурга невдоволених польських дворян із Правобережжя, організувала й озброїла їх на заколот. Після його початку й спалаху паралельно народного повстання ввела свої війська на територію Речі Посполитої, що закінчилося другим поділом Польщі. Після цього на українських землях були запроваджені ще страшніші порядки, а демократичні Польські рухи на чолі з Костюшком були розтоптані. І головне - вража баба Катерина, яка промишляла фальсифікацією історії, на століття створила негативний імідж для ненависної їй Конституції 3 травня.

А тепер повернемося до наших баранів. І тих, хто писали текст Зеленському, й тих, які його дресирували перед виступом, й нарешті - його, головного барана в Україні. Він приїхав на святкування цього державного й дуже символічного для всіх поляків свята із своїм фірмовим стилем мекання й бекання. Але в тексті проскочили РАШИСТСЬКІ НАРАТИВИ в ставленні до Конституції 3 травня.

Ні, розказувати щось про "не таку Конституцію 3 травня" він не став. Дуже коротко повторив хрестоматійні тези про прогресивну роль Конституції 3 травня, закладені в ній новації тощо. Але при цьому він закомпонував фразу із зневажливою формою оцінки. За беканням і при фаховому перекладачі ці недоречності можна було зашліфувати. Тому троє президентів держав Балтії навіть не приховували сонливої байдужості при цьому потоці свідомості. Але Анджей Дуда знає українську й розуміє її без перекладу. Він явно нервував під час виступу Зеленського. Трохи, бо елементарно соромно, а трохи через неоднозначність висловлювань.

Я розшифрував короткий уривок і так недовгого й беззмістовного виступу (завтра розшифрую цю ганьбу повністю), де йдеться про саме ці провокаційні фрази. Спонукав мене до цього знайомий з Польщі, який сьогодні передзвонив і шокованим тоном сказав:

"Czy on rozumie, co mówi? Tak, to dla nas zniewaga. Nie wiem, co miał na myśli, ale brzmiało to wbrew konstytucji z 3 maja!"

Я спробував заспокоїти колишнього колегу з Польського Сейму (він також чудово розуміє українську без перекладу) тим, що Зеленський просто кінчений ідіот і взагалі не розуміє, де він перебуває та що говорить, а сам прослухав виступ Бубочки й мушу визнати - його бекання для поляків прозвучало дуже неоднозначно й образливо.

Саме так це й прозвучало. Тут наводжу деяку частину, яка містить провокаційний контекст:

"Українці, знаєте, ммммм завжди виборювали свою незалежність гм-гм, свою націю, і свою країну і завжди ко-ко-хтось писав для ее України закони, ми завжди були частиною тієї чи іншої імперії і… тому довіра до законів, до права. В принципі до міжнародних законів ааа довіра така… достатньо скептична уууу в українців… тому що хтось завжди писав для України ггг закони… і знаєте, якщо навіть взяти ее історію, то аа гм Конституція, перша Конституція в Україні… українську… було написано ще Пилипом Орликом в 18 столітті, але проголошено її тільки в 96-му році. Ще не пройшло шм-шм 25 років буде ааа, буде в цьому році ее іі і дійсно щойно з’явило… з’явилась тоді наша вже проголошена Конституція. А потім був.. був… були дуже складні ааа часи ааа часи радянські… і ми знов були частиною ии частиною іншої країни… і дійсно ааа після розпАду ааа розпАду Радянського Союзу ааа ми прекрасно знаємо, що в Радянського Союзу було ааа… Я сам народився в Радянському Союзі іііі хочу вам сказати… там були плюси, були мінуси..." (повну розшифровку очікуйте завтра - іспанський сором, то сором, ніхто не обіцяв, що з таким вибором вдасться зберегти гідність...).

А тепер розшифровуємо: Конституція 3 травня була написана для всіх земель Речі Посполитої, включно з Україною. І саме на території України підбиті Катериною на зраду, польські магнати розпочали найогиднішу зраду в історії Польщі. Зеленський міг і не зрозуміти, що оцим зневажливим виявом скепсису до законів і права та ремаркою, що цей негатив через те, що "хтось писав для України закони" - це прямий плювок у ту Конституцію, на ювілей якої тебе запросили. Адже це якраз і був той закон, який писали для нас без нас. І Зеленський, вплітаючи цю фразу чітко мітив у Конституцію 3 травня. Може, якби він щось таке мекав у Брюсселі чи Берліні, то сприйнялося б нейтрально, а тут, у Варшаві на ювілеї Конституції для трьох народів однієї держави інших аналогій бути не могло. Він об'єднався тут з російськими істориками, які дружнім хором в ці дні принижують польський історичний документ.

Я готовий припустити, що коли Зеленський озвучував цю провокаційну фразу, він хотів у своєму вічному пориві меншовартісності принизити не поляків, а українців, як людей незаконослухняних та непризвичаєних до виконання правових міжнародних принципів (звідки воно це взяло?!) Але ті, хто писали текст, зробили все так, щоб плювок чітко пішов у бік Польщі.

А згадка про Конституцію Пилипа Орлика, яка дійсно була написана значно раніше, в цьому контексті і в такій формі могла б бути вже геть відстороненою темою, з неї можна було зробити дуже добрий і для українців, і для поляків пасаж. Але за муканням сприйнялося, як натяку, що у вас не така вже й давня Конституція, наша Лєна (Ой! Конституція) давніша, просто її нам ухвалити не давали... Я вже мовчу, що з каламуті слів Зеленського випливає, що в 1996 році в нас ухвалили саме Конституцію Пилипа Орлика!

Яка реакція? На кадрах з урочистостей уже було відмічено, що Дуда явно нервував під час виступу Зеленського. Зараз тему почнуть поступово розмусолювати в польських елітах та медіа, серед яких не всі дружні до України. Поваги це точно не добавить. Чи буде реакція публічно озвучена від польської влади? Факт рашистської агресії й необхідність тримати колаборантську зеленську владу на західному фарватері стримає від якоїсь прямої обструкції. Дуда навіть вийшов на спільний брифінг із Зеленським. І заговорив там про НАТО, але вже в дещо іншому ключі - не про ПДЧ, а про обговорення "дорожньої карти". Колись про це писав - різниця в перспективах колосальна...

Ні, польська влада стримається від будь-яких заяв. Думаю, що Анджей Дуда добре розуміє, настільки тупий його візаві, тому постарається не подати виду й навіть для себе самого все спише на примітивність та тугодумство Зеленського. Зрештою, прямої образи, дякувати Богові, таки не прозвучало...

Думаю, що прореагують опосередковано в коментарях другі й треті особи у владі. Можливо, знову гнівно вибухне антиукраїнською пропагандою Інститут Памєнті Народовей. А до України просто будуть ставитися з меншою повагою, бо як поважати народ, який обирає президентом отаке ВОНО? Та й відстоювати наші інтереси З ЧАСОМ будуть більш формально, ніж через переконання й співпережиття... Але ж публічно по морді не надають і обструкції не піддадуть, а чогось іншого воно навіть неспроможне зрозуміти.

Тарас Чорновіл

Назад до архіву Версія для друку