Версія для друку
Світлина з інтернету

І жодного російського

Суспільство жваво обговорює блокаду Донбасу. Чи має морально право держава торгувати с агресором?

Розглядати це питання потрібно також у фінансовій площині. Наведу одну цифру – з 2014 року в Україні зникло 87 українських банків. І жодного російського. Чи можливо було врятувати принаймні великих гравців? Приклад "Привата" демонструє, що можливо. Але для цього потрібна "політична воля".

В НБУ всі негаразди у банківській сфері пов'язують з власниками банків: більшість з них, нібито, не змогла, чи не захотіла знайти гроші для докапіталізації власних фінустанов.

Чи дійсно це так?

З'явилась цікава інформація (УНІАН, 15 лютого, 2017 року), яку озвучив нинішній Голова правління "Приватбанку" Олександр Шлапак, якій у 2014 займав посаду міністра фінансів. Він заявив, що власник VAB Банку Олег Бахматюк пропонував Нацбанку часткову націоналізацію й план докапіталізації фінансової установи – із "залученням 2,5 – 3 мільярдів гривень інвестиційно-кредитних ресурсів з міжнародних ринків". За словами Шлапака, угода не відбулася через жорстку позицію Нацбанку й МВФ. Тобто, фактично банк можливо було врятувати? Цього не було зроблено – у листопаді 2014 року "VAB – банк" було визнано неплатоспроможним і туди було введено тимчасову адміністрацію.

Дивно, але голова НБУ Валерія Гонтарева раніше казала, що Олег Бахматюк навіть не намагався реструктуризувати кредити рефінансування НБУ й не подавав жодної подібної пропозиції, а варіант часткової націоналізації "VAB" Банку ніколи не розглядався.

Цікаво, чим пояснюється такий різнобій в заявах Шлапака і Гонтаревої? Хто каже неправду? І хто може розібратись у тому, що відбувається? Звісно, якби у нас були законодавчі норми про можливість проходження посадовцями і банкірами детектору брехні, це б прояснило ситуацію. Можливо, взагалі, у конфлікт по лінії Гонтарева – Бахматюк прийшов час втрутитись президентові Порошенку? Тому що, як бачимо, замість конструктиву там панують лише емоції і заяви, які заперечують одна одну. Що негативно відображається на інтересах держави. Адже, за чиїсь помилки у банківській сфері, викликані особистими "війнами", платять громадяни України – Фонд гарантування внесків за останні роки отримав від держави підтримку на десятки мільярдів гривень. Які пішли на виплати за зобов'язаннями "проблемних" банків.

Дмитро Тузов

Політичний оглядач 

Назад до архіву Версія для друку