Версія для друку
Світлина з інтернету

Зрівнявся з Кучмою та Януковичем

Учора Петро Порошенко оприлюднив заяву про зміну статусу обох телеканалів, засновником яких він був до цього моменту. Аргументував такі термінові дії найбільшим за всю історію України тиском на непідконтрольні владі медіа. Дехто міг відмахнутися: мовляв, Порошенко є політиком, лідером опозиції, тому його заяви можуть бути дещо тенденційними.

До речі, в деяких країнах в буремні роки представники демократичної інтелігенції також відмахувалися від повідомлень про прихід диктатури. Тоді їм спершу тисли руку й дякували за позицію, а пізніше, коли дійшла черга, одних спалили в крематоріях, а інших згноїли в сибірських концтаборах.

Але для нинішніх скептиків інша історія. Того самого дня, вчора, 8 листопада зникло англомовне видання Kyiv Post. Згинуло, як неугодні громадяни в 1937-му. Учора ще було, процвітало, колектив утішався планами власника на розширення проєкту. А зранку вийшли на роботу і взнали, що їх усіх уже звільнено.

Причина проста. Видання має дуже конкретного власника. Це Аднан Ківан, потужний бізнесмен у будівельній галузі. Видання не було прибутковим бізнесом, але створювало додаткову суспільну й міжнародну вартість засновнику, оскільки було головним джерелом інформації для дипломатичних представництв у Києві, працівників та керівників міжнародних компаній і організацій, інвесторів, крупних бізнесменів тощо. А це для засновника газети пропуск у вищий світ та абсолютно реальні додаткові прибутки в основному бізнесі.

Але кілька тижнів тому на бізнес Ківана почався пресинг та шантаж від зеленої опи та різних правоохоронних і контролюючих органів. Причину пояснили оперативно - у Зеленського не задоволені критичними публікаціями про владу й "просять" скорегувати стиль подачі матеріалів та погодитися на зовнішній вплив щодо редакційної політики (знамениті медведчуківсько-кучмістські темники).

Хтось інший, звісно, дав би цій владі зелених недомірків бій, оприлюднив би факти тиску, звернувся до громадськості, іноземних представництв. Але будівельний бізнес аж занадто "любить тишу", занадто багато там дозволів і погоджень. І тоді власник просто без попереджень закрив видання, щоб не мати зайвих проблем з владою.

Він то здався перед тиском Банкової, покірно склав ручки. Але колектив вирішив трохи пообурюватися. Тим більше, що втрачати їм уже нічого. Підтримали своїх колег і інші видання, та ж УПячка тощо. От хто заткнувся черговою пачкою грошей і ні слівця не сказав про знищення ще одного, колись такого дружнього для нього видання, то це, звісно, відома повія Сер-гей Лє-щєнок.

Тут мушу застерегтися: я не прихильник Kyiv Post і не раз обурювався несправедливими випадами й необ'єктивністю видання супроти Порошенка, коли той був при владі. Деколи це було доволі бридко. Але в Порошенка ніколи й ніхто навіть думки не припускав про можливість тиску на видавців, приручення або ліквідацію неугодних ЗМІ. А Зеленський в цьому вже зрівнявся з Кучмою та Януковичем.

І це не лише проблема одного видання. Згадайте, я десь на початку 2020 року писав тут про тихе вимирання інформаційних мовників на радіо й ТВ, оскільки для Зеленського навіть відносно лояльні ЗМІ є чужими й ворожими.

Він прийшов до влади завдяки убивчому міксу примітивних розважальних програм, брехливих новин та лайнометальним шоу на каналі "Ге+Ге", тож інші медіа з хоч якимось балансом думок для нього чужі й ворожі. Уже не згадаю всіх тихо злитих ЗМІ, які тоді перераховував, але серед них точно були два радіо "Голос столиці" й "НВ". Мене ще тоді обурили примітивні коментарі, мовляв, "було би за ким жаліти". Для мене й Kyiv Post сьогодні й та ж УПячка завтра - не є улюбленими чи авторитетними виданнями. А оскільки Укрправду придбав той же Фіала, якого в Зеленського не особливо люблять і через тиск на якого добилися цілковитої маргіналізації колись потужного, а нині дрібно-бульварного радіо НВ, то дивні провладні пасажі в УПячці вже не видаються такими аномальними. Але якими б неприємними для нас не були окремі ЗМІ, які зараз закривають або приручають, злорадствувати в цій ситуації - абсолютна дурість.

Іде тиха й планомірна зачистка інформаційного поля. На першому етапі з кавалерійського наскоку хотіли знищити медіа Порошенка, обламали зуби. Тоді пішли кругами, зачепили протилежний політичний сектор, напросилися на аплодисменти й знову підступили до Прямого й знову дістали по зубах. Пішли новими кругами, прикриваючи дорогою все нові й нові медіа. І на кожному новому колі ми когось помітного не дораховуємося.

Це ми в центрі їх помічаємо, а скільки приручили або закрили десь в областях? І ця тенденція нікуди не зникає, а навпаки посилюється.

Тарас Чорновіл

Назад до архіву Версія для друку