Версія для друку

Засуджений безпідставно

Це 81-річний Богдан Климчак - останній український політв'язень ГУЛАГу. 

Цей чоловік відбув в радянських концтаборах, в'язницях та на спецпоселенні 17 років. 

Свій останній строк (15 років ув'язнення і 5 заслання) отримав після того, як 21 вересня 1978 поблизу ст. Душак (Туркменістан) перейшов радянсько-іранський кордон з метою звернутися у посольство Великої Британії із проханням про політичний притулок. 

Однак відповідно до міждержавної угоди 1 жовтня 1978 переданий іранською владою представникам СРСР. 18 червня 1979 за звинуваченнями в антирадянській агітації і пропаганді та зраді батьківщини засуджений до 15-ти р. таборів суворого режиму і 5-ти років заслання. 

З початком дострокового звільнення політв’язнів (1987) відмовився підписувати клопотання, що могло б слугувати підставою для помилування. 

Постановою пленуму Верховного Суду УРСР від 12 жовтня 1990 засудження Климчака за політичними статтями визнано безпідставним, а його дії перекваліфіковано у незаконний перехід кордону без антирадянської мети, за який передбачено покарання у вигляді 3-х років позбавлення волі. 

Звільнений 11 листопада 1990 останнім з українських політв’язнів. Вийшовши на волю, демонстративно відмовився від радянського паспорта. 

Цікаво, чи отримує він якусь допомогу від державних структур, партій чи громадських організацій? Не здивуюся, якщо про його існування багато нинішніх політиків та чиновників навіть і не підозрюють.

 

Олег Стецишин 

Назад до архіву Версія для друку