Він жив правдою

ОЛЕКСІЙ ДОЛЯ. СОРОКОВИНИ

(17 січня 1964 року – 4 грудня 2017-го, неповних 54)

Видатний український вчений-етнограф. «Заслужений працівник культури України». 

17 листопада 2017 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі прийняв чернецтво з іменем Нестор. Цьому не здивувався ніхто, хто знав цього світлого чоловіка. Він не був ні аскетом, ні начотником. Він жив правдою.

Знав практично усіх народних майстрів в Україні. 

«Він усюди знаходив красу. Любив Луганщину з її крейдяними горами, там у видолинках серед ковили так гарно було слухати вітер. Любив Крим з його степовими курганами, вкритих червоними маками, серед яких якось знайшов дикі гіацинти. Любив Полісся з його архаїкою дерев'яних зрубів і вкритих мохом лісів. Любив Карпати з копичками та осінніми крокусами. Любив свою рідну Полтавщину і говорив про неї найчастіше. Про весільні короваї, про плахти, про веснянки…» - Наталка Фіцич

Доля був ініціатором і головним організатором різноманітних тематичних заходів у Музеї народної архітектури і побуту, на які збиралися майстри з усієї України. Серед них – День коваля, День бджоляра, День гончарів, День ткацтва тощо. Найголовнішою акцією Музею був щорічний Весняний ярмарок народних майстрів, на який збиралося понад 500 майстрів та щорічно приходило понад 20 тисяч відвідувачів.

При цьому сам ледь не все життя прожив у малесенькій кімнатці гуртожитку.

Останні роки активно займався волонтерством, допомагав пораненим бійцям. 3 листопада 2017 року став лауреатом волонтерської премії «Євромайдан SOS», але через тяжку хворобу не міг бути присутнім на церемонії, нагороду йому вручили вдома.

 

Василь Портяк

Назад до архіву Версія для друку