Світлина з інтернету

Це не зупиняє

Щодо криміналізації порушень виборчого законодавства

Дотримуюсь позиції, що не стільки важливим є те, чергові чи позачергові вибори у нас будуть (а я вважаю, що чергові), скільки те, чи будуть створені передумови для якісного, а не кількісного оновлення політичного класу. Відтак, підтримую кроки, які спрямовані на унеможливлення підкупу виборців.

Як відомо, сьогодні на засіданні уряду розглядався законопроект "Про невідворотність покарання за виборчі злочини". Прем'єр Гройсман підтримав ініціативу щодо посилення відповідальності за підкуп. Думаю, запропоновані зміни будуть підтримані й коаліцією. 

Відповідальність за підкуп виборців уже передбачена законом про вибори, а після кожних виборів порушники притягаються до кримінальної та адміністративної відповідальності, але це все одно не зупиняє спроб підкупу. Голосування ж опозиційних фракцій продемонструє або не продемонструє їх справжнє ставлення щодо даного питання.

Отже, у законопроекті пропонується встановити відповідальність за наступні порушення: 

1) за незаконне використання/вкидання бюлетеню - 2 роки; 

2) за розголошення волевиявлення виборця членом комісії/ кандидатом/спостерігачем - 2-5 років; 

3) за розголошення волевиявлення виборця третьою особою - до 2 років; 

4) за надання кандидату неправомірної вигоди (підкуп технічних кандидатів) - до 6 років (можливість проведення негласних слідчих дій); 

5) за підкуп виборця - до 6 років (можливість проведення негласних слідчих дій); 

6) за прийняття виборцем неправомірної вигоди - до 2 років; 

7) за отримання кандидатом неправомірної вигоди - до 2 років; 

8) за агітацію шляхом надання громадянам неправомірної вигоди - до 2-6 років; 

9) за агітацію шляхом надання юридичним особам неправомірної вигоди - 2-6 років.

Посилення відповідальності за підкуп – правильна ініціатива. Але серед іншого потрібно підвищувати рівень політичної культури, обізнаності громадян та якість комунікації. Адже політик, досить часто спекулюють на існуючих у суспільстві штампах та культивують таку "хворобу", як "політична амнезія", коли можна роздавати прямо протилежні обіцянки і взагалі не нести жодної відповідальності за власні слова.

 

Олеся Яхно

Назад до архіву Версія для друку